Alarmante: Momentalisht Prishtina është qyteti me ajrin më të ndotur në botë (Foto)

11:38 / E enjte, 12 Janar 2017

Ndonëse kemi pasur reshje të borës, qyteti i Prishtinës sot prin si vendi më i ndotur në botë.

 

Në aplikacionin “Airvisual”, kryeqyteti i Kosovës rezulton të ketë 303 Indeksin e Kualitetit të Ajrit (AQI).

Më pas radhitet qyteti Ulaanbaatar, në Mongoli, AQI-ja e të cilit sot është 270, për ta vazhduar më pas me Varshavën, kryeqytetin e Polonisë, ndotja e të cilit sot është 231 AQI.air1

Sipas po të njëjtit aplikacion gjendja – ndotja së ajrit në Prishtinë, llogaritet të jetë në nivelin Hazardous (rrezikshëm).

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400