Asociacioni për fazën finale të dialogut paraqet rrezik

08:00 / E premte, 25 Maj 2018

Ish-kryenegociatorja e Kosovës për bisedimet me Serbinë, Edita Tahri, ka bërë me dije se lënia e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe për fazën finale të dialogut ndërmjet dy shteteve paraqet rrezik për Kosovën.

 Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ajo ka treguar se në këtë fazë Serbia mund të kërkojë kompetenca shtesë për asociacionin.
 Tahiri i ka ftuar subjektet politike për konsensus nacional rreth kësaj çështje.

Ish-ministrja për Dialog ka treguar pse këtë fazë të dialogut duhet ta udhëheqë presidenti Hashim Thaçin dhe për këtë pikë u ka bërë thirrje partive për konsensus.

Sipas Tahirit, kjo duhet të ndodhë për arsye kushtetuese dhe për shkak të përvojës së madhe në negociata që ka presidenti Thaçi.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400