Brahimaj: Dështimi i rezolutës për Haradinajn, dëshmoi nënshtrimin e Kosovës ndaj Serbisë

11:51 / E mërkure, 11 Janar 2017

 

Arrestimi i liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj nuk i ka bërë bashkë deputetët e Kuvendit të Kosovës për miratimin e një rezolute ku do të kërkohej lirimi i menjëhershëm i tij. Pikat e propozuara nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës nuk janë mbështetur nga partnerët e koalicionit qeveritar.

Asnjëra nga dy rezolutat e paraqitura në Kuvendin e Kosovës nuk ka kaluar. Kjo për faktin se gjatë votimit për rezolutën e AAK-së në votim nuk morën pjesë deputetët e koalicionit qeveritar.

Lidhur me këtë, ka reaguar deputeti i AAK-së, Lahi Brahimaj sipas së cilit, koalicioni qeverisës e ka përsëritur se politika kosovare nënshtrohet ndaj Serbisë.

Ai në një postim në rrjetin social Facebook ka shkruar se koalicioni duke mos e votuar rezolutën ku kërkohej ndërprerja e bisedimeve deri në lirimin e Ramush Haradinaj, tregoi se sa i interesojnë negociatat dhe marrëvehsjet e dëmshme.

Lexoni postimin e plotë të Brahimajt:

Ky koalicion e vërtetojë edhe njëherë herë atë që ne e kemi përsëritur në vazhdimësi, politikën e nënshtrimit ndajë Serbisë.

Koalicioni qeverisës, duke mos e votuar rezolutën ku kërkohej ndërprerja e bisedimeve me Serbinë, derisa nuk ndodhë lirimi i ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj dhe pastrimi i listave të Interpolit prej fletëarresteve të lëshuara nga Serbia, përfundimisht treguan se me shumë ju interesojnë negociatat dhe marrëveshjet e dëmshme të dalura nga keto bisedime se sa mbrojtja e vlerave të luftës çlirimtare të Kosovës.

Qytetarët e Kosovës edhe pa ketë koalicion qeverisës do të dijë si të mbrojë çlirimtarët e saj.

“Haradinaj është Kosova” e jo peng i politikave ditore, prandaj bashkë me njerëzit e këtij vendi do të insistojmë e do të thërrasim zëshëm që z.Haradinaj të lirohet sa ma parë.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400