BSPK refuzon rritjen e pagës (Video)

22:43 / E shtunë, 13 Janar 2018

 

Cirk me punëtorët po vlerësohet rritja e pagave prej 4% që bëri qeveria për sektorin publik, të cilët paralajmërjnë edhe greva. Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës e quan skandal të paparashikuar.

Kryetari i BSPK-së, Avni Ajdini, tregon për Tribuna Channel se si e shohin këtë rritje.

Madje nuk i përjashtoi as grevat si mundësi, deri në realizimin e kërkesave të tyre.

Berat Rukiqi nga Oda Ekonomike e Kosovës thotë se me këtë rritje prej 4% qeveria ka krijuar një precedent të keq.

Edhe njohësi i çështjeve ekonomike, Lulzim Beqiri, thotë se përderisa kryeministri Haradinaj i’a ngriti vetës pagën për 100% me një rritje ekonomike prej 4.4 përqind, atëherë do të duhej të kishte një rritje më të madhe të pagave ose kategorizim të tyre.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400