Fillon hakmarrja e Rusisë, sulme masive në shtëpitë e britanikëve

11:49 / E martë, 17 Prill 2018

 

Rusia është duke shënjestruar miliona laptopë dhe celularë në shtëpitë në Britani në përgatitje për një sulm kibernetik në infrastrukturën kyçe të Britanisë, thonë ekspertët e lartë të sigurisë së vendit.

Ekspertët thanë se në momentin që të fitojnë qasje, agjentët e mbështetur nga Moska mund të mbesin të pazbuluar derisa të vendosin të sulmojnë.

Kjo vie në kohën kur është raportuar se Rusia po përgatitë një sulm masiv kibernetik që ka për shënjestër rrjetin e energjisë, forcave të armatosura dhe shërbimet emergjente, si kundërpërgjigje ndaj sulmeve në Siri, transmeton gazetametro.net

Qeveria ka kontrolluar mbrojtëset kibernetike për të identifikuar dobësitë të cilat potencialisht mund të lënë bazë për për operacione të ardhshme ofensive, kanë thënë autoritetet e Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë në një deklaratë të përbashkët.
Tensionet mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë pas sulmeve në Siri.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400