Gani Geci mohon se ishte komandant i brigadës “Hasan Prishtina”

13:40 / E premte, 17 Gusht 2018

Brigada fantome “Hasan Prishtina” për të cilën prokurori Blakaj ka shkruar në aktakuzë se ishte shpikur në vitin 2016, deputeti i AAK’së, Demaliaj tha se ishte e Gani Gecit. Por, ky i fundit për Express deklaroi se kjo gjë nuk është e vërtetë.

Gani Geci, në një bisedë me Gazetën Express tha se nuk ka qenë pjesë e brigadës “Hasan Prishtina”, për të cilën ende nuk po dihet se a ka ekzistuar në kohën e luftës së UÇK’së, apo jo.

Geci për deklaratën e Demaliajt tha se ka mundësi se ka ngatërruar emrin, sepse ai vetë nuk ka qenë pjesë e asaj brigade.

“Nuk jam unë i përfshimë në këtë. Mos e ka pas fjalën për Fadil Gecin, se unë jo”, tha Geci për Express.

Brigada “Hasan Prishtina” ishte dëgjuar për herë të parë vetëm në vitin 2016. Kështu thuhet ne aktakuzën e ish-prokurorit të Prokurorisë Speciale, Elez Blakaj.

Express ka tentuar të flasë për këtë çështje edhe me Fadil Gecin, por i njëjti nuk është përgjigjur në thirrjen telefonike.

I bashkakuzuar me 11 personat në rastin e veteranëve të rrejshëm, deputeti i AAK’së, Shkumbin Demaliaj i ka thënë Gazetës Express se personat që u paraqitën në Komisionin qeveritar Njohjen dhe  Verifikimin e Statusit të Veteranit, treguan se komandant të kësaj brigade e kanë pasur Gani Gecin.

Për ekzistencën e kësaj brigade, në aktakuzë thuhet se e ka reaguar edhe Nuredin Lushtaku.

“Te pika e rendit të ditës reagon edhe Nuredin Lustaku, duke thënë se në Zonën operative të Drenicës ka dalë në pah edhe një brigadë ‘Hasan Prishtina’”, citohet transkripti në aktakuzën e publikuar nga Koha Ditore.

Të akuzuar për këtë rast nga prokurori i dorëhequr Blakaj janë: Agim Çeku, Nuredin Lushtaku, Sadik Halitjaha, Shkumbin Demaliaj, Qelë Gashi, Shukri Buja, Ahmet Daku, Rrustem Berisha, Faik Fazliu, Smajl Elezaj, Fadil Shurdhaj, Xhavit Jashari.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400