Gjini: Në Gjakovë kishte uzurpime pronash, por më pak se në Prishtinë

08:14 / E martë, 19 Qershor 2018
Ardian Gjini ka folur për periudhën e luftës dhe momentet e tij në UÇK.

Në RTV Dukagjini, ai ka thënë se si pjesë e UÇK-së, ai ka punuar në rekrutim dhe në mbledhje të fondeve.

Gjini tregon se gjatë luftës ka qenë kryesisht në Gjakovë, dhe rrallë ka lëvizur në Prishtinë.

“Në UÇK kisha pseudonimin ‘Lidhja numër 19’. Ramush Haradinaj si Komandant i Zonës ma ka dërguar një telefon satelitor, kam pas edhe një revole dhe dy bomba dore, ndërsa më vonë kisha edhe një kompjuter”, është shprehur kryetari i Gjakovës.

Ai ka thënë se në UÇK shumica kanë qenë patriot, dhe ata kanë ditur të sillen mirë.

“Në çdo luftë ka pas edhe aventurier edhe patriotë. Pjesa dërrmuese e luftëtarëve kanë qenë patriotë. Sot, njerëzit dinë të bëjnë dallimin kush ishte i vërtetë e kush aventurier”, ka thënë Gjini.

I pari i Gjakovës ka folur edhe për periudhën e uzurpimeve, duke thënë se një pjesë e tyre kanë ndodhur për shkak të mungesës së vendstrehimeve.

“Në Gjakovë ka pas uzurpime të pronave, por jo më shumë se në Prishtinë. Disa uzurpime kanë qenë edhe të natyrës legjitime, pasi ata banorë që janë vendos aty i kanë pas shtëpitë e djegura”, është shprehur më tej Gjini.

Sipas tij, disa agjencione kanë pas për qëllim njollosjen e luftës së UÇK-së.

“Ka pas tendencë serioze për ta portretizuar luftën e UÇK-së, si një luftë aventuriere e jo si luftë e popullit të Kosovës”, ka përfunduar Gjini rrëfimin e tij për periudhën e luftës

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400