Ish-kryenegociatorja thotë se Kosova duhet t’i qesë vija të kuqe Serbisë në dialog

23:44 / E mërkure, 11 Korrik 2018

Ish-kryenegociatorja e Kosovës për bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri, i ka ftuar partitë politike për konsensus rreth fazës finale të dialogut me Serbinë.

Ajo ka thënë për “Epoka e re” se konsensusin e parë që duhet ta arrijnë partitë është ai për vija të kuqe, që Kosova duhet t’i ketë në këtë proces.

Tahiri ka vlerësuar se vija të kuqe duhen të jenë njohja reciproke, Pakoja e Ahtisaarit dhe anëtarësimi i Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara.

Ajo ka theksuar se Kuvendi duhet ta miratojë platformën për këto bisedime dhe ta autorizojë presidentin dhe ekipin negociator, i cili do ta përfaqësojë Kosovën në këtë proces dialogues.

Sipas Tahirit, presidenti duhet të jetë udhëheqës i një delegacioni konensual, i cili autorizohet nga Kuvendi i Kosovës për të negociuar me Serbinë.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400