BE-ja, e shqetësuar me projektligjin për pagat në Kosovë

19:33 / E mërkure, 29 Gusht 2018

Me kërkesë të Zyrës së Bashkimit Evropian, dje kabineti qeveritar ka shtyrë miratimin e tri projektligjeve që lidhen me reformën e administratës publike.

Zyra e BE-së, në një përgjigje për KTV-në, ka thënë se shqetësimet kanë të bëjnë në veçanti rreth projektligjit për pagat.

BE-ja, nëpërmjet Ligjit për Pagat kërkon që të respektohet parimi i pagesës së barabartë për punën e njëjtë, duke e definuar sistemin e pagave dhe mëditjeve në një mënyrë më transparente.

“Draftligji është shumë ambicioz në shtrirjen e tij dhe do të ketë shumë implikime buxhetore. Në këtë aspekt është i rëndësishëm që të bëhet një vlerësim fiskal impakt dhe i duhur dhe që të mbetet qëndrueshmëria fiskale e Kosovës, një shqetësim të cilin ne e ndajmë me palët e interesit dhe partnerët ndërkombëtarë”, thuhet në përgjigjen e Zyrës së BE-së në Kosovë.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400