Ka ndërruar jetë veprimtari Bajram Aruqi

14:36 / E mërkure, 11 Janar 2017

 

I ndjeri për rreth 20 vite ishte anëtar aktiv i shoqatës “Vatra”. Po ashtu për disa vite kryetar i shoqatës, përfaqësues i shoqatës me komunitetin zviceran.

Sot në Cyrih të Zvicrës pas një sëmundjeje të rëndë e të gjatë ka ndërruar jetë veprimtari i njohur shqiptar, Bajram Aruqi. I ndjeri për rreth 20 vite ishte anëtar aktiv i shoqatës “Vatra”.

Po ashtu për disa vite kryetar i shoqatës, përfaqësues i shoqatës me komunitetin zviceran,

Aruqi  ka lënë gjurmë të thella në kultivimin jo vetëm të valles në mesin e mërgimtarëve por edhe në jetën kulturore në përgjithësi të shqiptarëve në në Zvicër.

Ai është angazhuar edhe për hapjen e shkollave shqipe ne kantonin e Cyrihut.

Varrimi behet nesër ne fshatin e lindjes në Rrezall komuna e Skenderajt.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400