Kosova pikë mosmarrëveshjesh, por bashkëpunimi me Serbinë është i mundur, thotë Rama

19:11 / E enjte, 12 Tetor 2017

 

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i ka thënë gazetës italiane ‘Republika’, se Rusia po përdor lidhjet me Serbinë si ‘peng në shah’. Rama ka thënë se në mes ndikimeve turke dhe ruse në Ballkan ka një ndryshim të madh pasi që Turqia nuk përpiqet të imponojë asnjë shtet të Ballkanit. “Në mes të Turqisë dhe […]

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i ka thënë gazetës italiane ‘Republika’, se Rusia po përdor lidhjet me Serbinë si ‘peng në shah’.

Rama ka thënë se në mes ndikimeve turke dhe ruse në Ballkan ka një ndryshim të madh pasi që Turqia nuk përpiqet të imponojë asnjë shtet të Ballkanit.

“Në mes të Turqisë dhe Rusisë ka dallim pasi nga ne shqiptarët Turqia shihet si një vend i rajonit i cili po përpiqet të luaj rolin e tij pa u përpjekur të imponojë asgjë në vendet e Ballkanit”, ka thënë Rama duke shtuar se Turqia është një vend që është i lidhur me perspektivën euroatlantike.

Rama mendon se Rusia ka lidhje me Serbinë dhe e përdor këtë lidhje si një gurë në fushën e shahut. “Në fushë shahu të interesave gjeostrategjike ruse”.

Sipas Ramës, bashkëpunimi me Serbinë është i mundur edhe përkundër faktit se Kosova është një pikë mosmarrëveshje

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400