LDK-ja grupi më i madh parlamentar në Kuvend pas ndarjes së VV-së

16:13 / E mërkure, 14 Mars 2018

Ndarja e Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, ka bërë që Lidhja Demokratike e Kosovës ta marr primatin e grupit më të madh parlamentar në Kuvendin e Kosovës.

Vetëvendosje, që kishte 32 deputetë, pjesa e pakënaqur që janë 13 deputetë, kanë bërë kërkesë për ndarje nga kjo parti, e që rrjedhimisht partia e Albin Kurtit mbetet me 19 deputetë, raporton lajmi.net.

E LDK-ja ka 27 deputetë momentalisht, me Mimoza Kusarin dhe Ilir Dedën që funksionojnë në kuadër të grupit parlamentar të kësaj partie.

Partia e Albin Kurtit do të renditet e treta, pas PDK-së që ka 23 deputetë aktualisht.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400