Limaj thotë se Qeveria e Kosovës ka vullnet për ta depolitizuar arsimin në Kosovë

12:35 / E enjte, 22 Mars 2018


Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj ka thënë se Qeveria e Kosovës e ka vullnetin dhe gatishmërinë për ta depolitizuar arsimin në Kosovë.

Zëvendëskryeministri Limaj në tryezën e organizuar nga Ministria e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë me temën Gjendja e Sistemit Arsimor ka thënë se kjo Qeveri ka vullnet që t’i japë drejtimin e duhur arsimit në Kosovë.

“Qeveria e Kosovës do të iu krijoj gjithë hapësirën e nevojshme për ta vendosur në binarë këtë sektor tepër të rëndësishëm për vendin. Çështjet e arsimit nuk janë ekskluzivit përgjegjësi e një ministri ose e një qeverie, por është temë nacionale ku duhet të përfshihen pozitë, opozitë dhe shoqëria civile.”, ka thënë ndër të tjera Limaj

Më tutje, Limaj ka thënë se synimi është që më hap mundësi që njerëzit e duhur të jenë në vendin e duhur. Ai u ka premtuar se në këtë drejtim do ta kenë mbështetjen e Qeverisë.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400