Maqedoni, kërkohet nga presidenti të mos dekretohet Ligji për Gjuhën Shqipe

01:57 / E shtunë, 13 Janar 2018

 

Në Maqedoni i kërkojnë presidentit Ivanot të mos dekretojë ligjin e miratuar të enjten për gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare në Shqipëri. Kërkesa është bërë nga parti opozitare, organizata të diasporës, akademikë maqedonas etj. Sipas tyre ky ligj është antikushtetues.

Përmes një letre publike, anëtarët e rëndësishëm të Akademisë Maqedonase të Shkencave dhe Arteve, Katica Kjulafkova, Gordana Siljanovska and Simona Madzoska thanë se ligji vë në rrezik statusin kushtetues të gjuhës maqedonase, duke njohur dygjuhësinë dhe një lloj identiteti dykombësh. Këta persona njihen për qëndrime të ashpra kundër shqiptarëve.

Sidoqoftë edhe nëse Ivanov nuk e dekreton, ligji rikthehet në Kuvend dhe pas miratimit hyn në fuqi automatikisht. E vetmja mënyrë që ky ligj të rrëzohet është nëse vendos kundër tij Gjykata Kushtetuese e Maqedonisë

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400