Mediat serbe: Perëndimi po bën presion në 24 shtete për Kosovën

19:20 / E hëne, 18 Qershor 2018

Mediat serbe kanë publikuar sot një dokomunet në bazë të të cilit pretendojnë se disa shtete përendimore po bëjnë presion ndaj 24 vendeve të cilat kanë qëndrim kundër ose abstenues ndaj anëtarësimit të Kosovës në organizatat ndërkombëtare, transmeton Gazeta InfoPress.

“Srpksi telegraf”, duke i’u referuar dokumentit të cilit ata e kanë publikuar sot, shkruan se shtetet e perëndimit do të bëjnë presion në vendet të cilat kanë më së shumti influencë.

Kështu sipas këtij dokumenti të publikuar nga media serbe, Franca, Malta dhe Austria janë të ngarkuara për të bërë presion dhe lobim në shtetin e Algjerisë. Gjermania dhe Austria në Armeni. Ndërkaq që SHBA-të, Britania e Madhe dhe Austria në Bahamas.

Sipas këtj dokumenti, Austria do të tregohet shumë aktive në lobimin e saj për Kosovën duke bërë presion edhe tek Sllovenia, Sllovakia, Vatikani, Bhutani dhe Meksiko.

“Është e qartë që Londra dhe Uashingtoni janë prapa kësaj liste, ngase aktualisht SHBA-të e udhëheqin politikën e jashtme të Kosovës”, citohet të ketë thënë një burim i “srpski telegraf”.

Megjithatë, ky dokument nuk është ende diçka e verifikuar, ndërsa që askush nuk është deklaruar për këtë çështje.

Ky shkrim është shprëndarë në mediat serbe, duke përfshirë edhe gazetën e Beogradit, “Republika”.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400