Merkel nga Sofja: Në interes të BE-së është një Ballkan i sigurtë dhe i zhvilluar ekonomikisht

13:04 / E enjte, 17 Maj 2018

Kancelarja Gjermane, Angela Merkel , pas arritjes në Sofje për Samitin e BE-së me vendet e Ballkanit Përëndimor, deklaroi se në interes të Europës është vetëm një Ballkan i sigurt dhe i zhvilluar ekonomikisht.

 Ajo vlerësoi lartë edhe punën e kryeministrit bullgar, Boyko Borissov për afrimin e këtij regjioni më afër BE-së, transmeton lajmi.net.

“Për hir të paqes dhe sigurisë për të gjithë ne, është e rëndësishme që të kemi një Ballkan Përëndimor të sigurtë dhe që është ekonomikisht mirë i zhvilluar”, deklaroi Merkel.

Ajo gjithashtu theksoi se liderët e BE-së janë pajtuar gjatë mbrëmjes së djeshme në zgjerimin e bashkëpunimit për afrimin e mëtejshëm të Ballkanit Përëndimor në Bashkimin Evropian.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400