Ministri Ismaili: Sigurimet Shëndetsore nuk kanë nevojë të jenë peng të projekteve te SISH-it

18:50 / E martë, 17 Prill 2018

 

Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili është thirrur në interpelancë nga deputetët e VV-së. Kjo për sistemin informative në shëndetësi, dhe sigurimet shëndetësore.
Sa i përket kësaj të fundit, Ismaili ka thënë se si qëllim kryesor për sigurimet shëndetësore janë qytetarët.

Sigurimet Shëndetësore janë brengë e mijëra qytetareve tanë. Sigurimet Shëndetësore për kohë të gjatë janë konsideruar si çelës për zgjidhjen e te gjitha problemeve ne sektorin e shëndetësisë,si pagesat e mjekëve, investimet ne spitale, çështjet qe kane te bëjnë me përmisimin e menaxhimit të institucioneve shëndetësore. Por, qëllimi kryesor i Sigurimeve Shëndetësore nuk është ky. Nuk janë institucionet shëndetësore, por janë qytetarët”, ka thënë Ismaili.

Ai tutje ka vlerësuar se këto sigurime janë zgjidhje për familjet që nuk kanë kushte për të paguar shërimin.

“Pra, sigurimet shëndetësore janë zgjidhje për familjet kosovare që nuk i kanë kushtet për ta paguar shërimin, për qytetarët që shërimi mjekësor i varfëron, ua harxhon kursimet, e ndoshta edhe kapitalin familijar. Sigurimet Shëndetësore janë mburojë financiare per qytetaret tanë. Si e tillë duhet dizajnuar dhe implementuar. Sigurimet shëndetësore nuk kanë nevojë të jenë peng të projekteve te SISH-it, protokolleve, ose rregulloreve”, ka thënë Ismaili në Kuvend.

Ai ka fajësuar qeverisjet e kaluara për dështimet në këtë sektor.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400