Ministri serb i mbrojtjes kërcënon Kosovën: E kemi ushtrinë gati

09:49 / E martë, 17 Prill 2018

Ministri serb i mbrojtjes, Aleksandar Vulin, ka reaguar ndaj një deklaratë të kryeministrit Ramush Haradinaj, i cili i quajti Kosovë lindore vendbanimet shqiptare të Luginës së Preshevës.

Vulin tha se nëse dikush përpiqet të cenojë stabilitetin në Serbi, ekziston Ushtria e Serbisë, dhe se “jemi mjaftueshëm të fuqishëm dhe të gatshëm”, për të ndalur këdo që do të cenonte paqen në shtet

Deklaratën në fjalë Haradinaj e bëri me rastin e përurimit të punimeve për austradën që Prishtinën me Gjilanin, ndërsa planifikohet të vazhdojë deri në pikën kufitare të Dheut të Bardh, që lidh Kosovën me Bujanovcin.

Me këtë rast Haradinaj tha se kjo autostradë do të shërbejë për të lidhur shqiptarët e Luginës së Preshevës me Kosovë.

Mirëpo, përdorimi i termit Kosovë lindore, ka nxitur reagimin e serbëve. Madje, Vulin e shfrytëzoi menjëherë për propagandë duke kërkuar nga BE’ja e NATO’ja të deklaroheshin nëse Haradinaj foli vetëm në emër të tij, apo e ka edhe përkrahjen e dikujt tjetër, duke aluduar kështu në shtetet perëndimore.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400