Në Serbi frikësohen se dialogu në Bruksel përfundon me njohje të Kosovës

15:09 / E diell, 14 Janar 2018

 

Në Serbi është iniciuar një apel që kërkon ri-integrimin e Kosovës në sistemin kushtetues të Serbisë, shkruan Tanjug.

Iniciuesit e këtij apeli kanë kërkuar me një deklarim për media të dinë se “pse po zhvillohet një dialog i brendshëm mbi Kosovën nëse rezultati i dialogut, siç vlerësojnë ata, është ‘një njohje faktike e pavarësisë së Kosovës’”.

Ata duan të dinë përse askush nga organet shtetërore të Serbisë nuk po thotë se Kosova nuk do të marr kurrë një karrige në Kombet e Bashkuara.

Gjithashtu nuk po deklarohet se Kosova do të integrohet përsëri në sistemin Kushtetues të Republikës së Kosovës.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400