Patriku Irinej: Kuvendi i Kishës serbe diskuton për Kosovën në maj

12:19 / E mërkure, 24 Janar 2018

 

Patriku serb Irinej i tha gazetës “Danas” të Beogradit se “nuk do të ketë seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kishës Ortodokse Serbe (SPC), porse do të pritet seanca e rregullt në maj, në të cilën temë kryesore do të jetë Kosova e Metohia”, transmeton Koha.net.

Gjashtë peshkopë të Kishës serbe kanë kërkuar nga Sinodi të thërrasë Kuvendin e jashtëzakonshëm të Kishës për të diskutuar e marrë qëndrim për Kosovën “në momentin historik të saj” në të cilën ndodhet.

Siç është shprehur patriku, për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit kanë mbërri vetëm tri kërkesa, ndërsa që thirrja të jetë valide nevojitet më shumë se gjysma trupit hierarkik dhe atij legjislativ të Kishës Ortodokse Serbe.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400