Përplasja për ushtrinë: Jakup Krasniqi e nxjerr në rrenë Ramush Haradinajn, i jep të drejtë LDK’së

13:20 / E mërkure, 14 Mars 2018

Në Kuvendin e Kosovës sot pati përplasje mes kryeministrit Ramush Haradinajt dhe LDK’së. I pari i Qeverisë fajësoi LDK’në se e ka lënë vendin pa ushtri pasi nuk kishte pranuar një kusht në ambasadën amerikane në vitin 2014. Ismet Beqiri mohoi se ajo që tha kryeministri ishte e vërtetë, ndërsa tha se për këtë dëshmitar është edhe Jakup Krasniqi. Ky i fundit i ka dhënë të drejtë LDK’së, duke thënë se në atë takim nuk është përmendur ushtria.

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Ismet Beqiri në seancën e sotme plenare ka dhënë detaje nga takimi i 2014-tës mes përfaqësuesve të partive politike në ambasadën e SHBA’së.

Beqiri tha se në takimin me Jacobson, atyre iu ishte kërkuar që deputetëve serb t’iu shtohen mandatet në Kuvend, në mënyrë që të krijohej ushtria e Kosovës, gjë të cilën e kishte kundërshtuar LDK-ja dhe kryeparlamentari i atëhershëm, Jakup Krasniqi.

Në një prononcim për Indeksonline, Jakup Krasniqi ka thënë se nuk i kujtohet që atë kohë të kenë diskutuar për ushtrinë.

“Atëherë kanë qenë tri takime që janë mbajtur me krerët e partive politike për Gjykatën Speciale. Një në Ambasadën e SHBA-së, një në Zyrën e BE-së e një në rezidencën gjermane. Tema bosht ka qenë Gjykata Speciale. Për të cilën gjë i vetmi kam qenë kundër. Nuk më kujtohet se kemi biseduar për ushtrinë”, ka theksuar Krasniqi.

Sipas tij, vendet e rezervuara për serbët në Kuvendin e Kosovës nuk janë varur nga ai.

“Çështja e vendeve të rezervuara nuk është varur nga unë, edhe pse kam qenë kundër. Por, edhe kjo çështje do të shkonte si Gjykata Speciale, sikur mos të kundërshtohej nga LDK. Atëherë VV-ja nuk ftohej”, ka thënë tutje Krasniqi.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400