Prizreni kryeqytet historik, panik në Serbi: Hap tjetër drejt “Shqipërisë së Madhe”

15:42 / E diell, 20 Maj 2018

Në seancën e Kuvendit të Kosovës që u mbajt të enjten u miratua Ligji për Prishtinën, dhe gjithashtu Prizrenu u shpallë kryeqytet historik i vendit.

 Ky vendim ka nxitur reagime të ashpra në Serbi.

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq e cilësoi këtë vendim si “provokimin e radhës nga Kosova”, transmeton lajmi.net.

“Nëse Haradinaj dhe Thaçi janë të shqetësuar rreth Prizrenit, unë jam i frikësuar për numrin e madh të serbëve që dikur jetonin atje”, tha ministri serb.

Më të ashpër në deklaratat e tyre kanë qenë hisotirnaët serbë.

Cedomir Antiq thotë për Novosti se një veprim i tillë është një përpjekje për ridefnimin e historisë.

“Kjo është një lojë e vjetër e shqiptarëve. Është dëshirë për ta kompensuar atë që Kosova nuk e ka. Kosova është një vend pa histori dhe kulturë, dhe kështu po tentojnë të kalojnë nëpër fazat e zhvillimit që kanë kaluar vendet e tjera”, tha Antiq.

Historiani tjetër Rados Lushiq e ka cilësuar shpalljen e Prizrenit si kryqytet historic, si shenjë për krijimin e “Shqipërisë së Madhe”.

“Shqipëtarët duan që Prizreni të rritet në nivelin e qendrës historike, kështu që ky të jetë kryeqyteti i ardhshëm i Shqipërisë së Bashkuar. Kjo shmang konfliktin nëse qendra e Shqipërisë së Madhe duhet të jetë Tirana apo Prishtina”, tha Lushiq.

Tutje ai e ka vlersëuar Prizrenin si sinonim “të historisë serbe”.

Ndryshe ky vendim u miratua në Kuvend me 66 vota pro. E kundër ishin deputetët e Listës Serbe.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400