Berat Rukiqi, kandidat për kryetar të Odës Ekonomike të Kosovës

16:16 / E shtunë, 21 Prill 2018
Berat Rukiqi është kandidat për kryetar të Odës Ekonomike të Kosovës (OEK) në zgjedhjet që do të mbahen së shpejti

Kjo, pasi që kryetarit aktual, Safet Gërxhaliut, i skadon mandati.

Berat Rukiqi ka përvojë 11 vjeçare në Odën Ekonomike të Kosovës.

Lajmi.net ju sjellë një profil të shkurtër të Rukiqit:

Përvoja profesionale dhe biznesore:

–              Bashkëthemelues dhe bashkëpronarë në kompaninë Trosha, që punëson mbi 70 punëtorë dhe një ndër start-up më të suksesshëm në vend;

–              Anëtar Bordi, në cilësinë e përfaqësuesit të sektorit privat, në fondacionin më të madh në Kosovë – Millennium Foundation Kosovo, që implementon programin Threshold të miratuar nga Millenium Challenges Corporation;

–              11 vjet përvojë në Odën Ekonomike të Kosovës;

–              4 vite (2013-2017), Kryetar Bordi në Korporatën Energjetike të Kosovës, vite të karkaterizuara me indikatorë pozitiv financiarë dhe rekorde në prodhim të energjisë;

–              10 vite përvojë në mësimdhënie në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Prishtinës;

–              4 muaj praktikë në zyrën e ish deputetes të Parlamentit Evropian, znj. Doris Pack.

Shkollimi:

–              Kandidat për PhD në Universitetin e Prishtinës

–              Master në fushën e Politikave Ekonomike të BE-së në Odisse Management School, pjesë e rrjetit të KU Leuven, ne Bruksel, Belgjikë;

–              Bachelor në fushën e e Bankave dhe Financave në Fakultetin Ekonomik në Universitetin e Prishtinës

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400