Që Kosova është vend i lumtur e tregon ky raport

15:20 / E mërkure, 14 Mars 2018

Shteti i Finlandës është shteti më i lumtur në botë, thuhet në raportin e sivjetmë global të OKB-s rreth lumturisë që mbretëron në mesin e 156 shteteve të botës

Norvegjia e cila vitin e kaluar ishte e para, tani ka zbritur në pozitën e dytë, ndërsa në top-dhjetë shtetet më të lumtura, janë Danimarka, Islanda, Zvicra, Holanda, Kanadaja, Zelanda e Re, Suedia dhe Australia.

Në këtë listë është përfshirë edhe shteti ynë, Kosova, e cila në rang botërorë qëndron mjaft mirë në krahasim me disa nga shtetet të cilat e kanë ekonominë dhe jetesën shumë më të avancuar se ne, duke zënë pozitën e 66-të, shkruan zeri.info

Ndërsa sa i përket krahasimit me vendet e rajonit, apo më mirë të themi me vendet e ish Jugosllavisë, pjesë e së cilës ka qenë edhe Kosova, vendi ynë qëndron shumë më fuqishëm përpara.

Para nesh është vetëm Sllovenia, e cila renditet në vendin e 51-të. Pas nesh janë Serbia e cila është e 78-ta, pastaj Mali i Zi i 82-ti, Maqedonia e 89-a e kështu me radhë.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400