Qeverisë i kërkohet që t’i integrojë edhe mbi 20 njësi të “Trepçës”, të papërfshira në ligj

08:17 / E premte, 25 Maj 2018

Ministria e Zhvillimit Ekonomik ka pranuar dy versione të Statutit të “Trepçës” nga Bordi i kësaj ndërmarrjeje. Krahas atij të shumicës së anëtarëve, një version me kërkesa shtesë është dërguar edhe nga anëtari i cili përfaqëson aksionet e punëtorëve në Bord, Shyqyri Sadiku, shkruan sot Koha Ditore.

Në draftin e tij, Sadiku ka kërkuar që në Statut të përfshihen edhe disa miniera dhe njësi biznesore, të cilat nuk janë përmendur në Ligjin për “Trepçën” dhe në draftstatutin e dërguar në emër të Bordit.

Ligji i miratuar para më shumë se një viti e bën Qeverinë aksionaren kryesore të minierave me flotacion “Trepça” – Stantërg, minierave me flotacion Kizhnicë dhe Artanë dhe minierave me flotacion Kopaonik – Leposaviq.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400