Rrëfimi i të mbijetuarit për Masakrën e Poklekut

20:41 / E martë, 17 Prill 2018

 

Në Poklek të Drenasit u përkujtuan 54 civilët e masakruar nga forcat serbe gjatë luftës.
Leotrim Caraku i mbijetoi masakrës.

Atëbotë nëntë vjeç, ai e pa ekzekutimin e nënës, vëllezërve, familjarëve e bashkëfshatarëve nga forcat serbe.
“Përmbi shumë kufoma kam pas …s’di”, thotë ai për Klan Kosovën.

E Mehdi Muqollit i mbetën të vrarë e më pas të djegur gruaja me tre fëmijë, prej të cilëve më i vogli 10 muajsh.

Ai si pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kishte shpresuar që i shpëtuan familjarët kur i nisën për në Drenas, një ditë para ndodhisë.

Në masakrën e Poklekut humbi edhe shkrimtari Ymer Elshani për të cilin u organizua ‘Sofra Poetike”.

Aty tani recituan nipërit e tij.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400