Salihaj: Haradinaj do ta mbajë premtimin që ia dha SBAShK-ut

23:14 / E martë, 13 Mars 2018

 

Drejtori i Drejtorisë së Arsimit në Komunën e Prishtinës, Jonuz Salihaj, duke folur për grevën e organizuar në arsim nga Sindikata e Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), ka theksuar se Kosova nuk e ka luksin që të ketë edhe më tutje humbje në sistemin arsimor të saj.

Salihaj në emisionin “Debat D Plus”, të RTV Dukagjini, ka thënë se degradimi i sistemit arsimor, do të thellohet edhe më shumë me privimin e fëmijëve nga mësimi, e që po ndodhë ditëve të fundit.

“Ne po i lëmë fëmijët pa mësim, sepse ish – qeveritarë ishin neglizhentë dhe se nuk e kanë kryer një obligim të tyre”, ka shtuar Salihaj.

Sipas tij, kryeministri Haradinaj dhe ministri i Arsimit, Shyqiri Bytyqi janë të interesuar që të plotësojnë kërkesën e SBAShK-ut për njohjen e pensionit të mësimdhënësve që kanë punuar gjatë viteve të 90-ta.

“Në kohë të fushatës Haradinaj ka nënshkruar një memorandum me sindikatën, dhe ai do ta kryejë atë obligim. Në anën tjetër, edhe ministri Bytyqi është i interesuar ta çojë këtë çështje përpara”, ka theksuar Salihaj.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400