Sot diskutohet liberalizimi i vizave për Kosovën

08:29 / E mërkure, 29 Gusht 2018

Komiteti LIBE i Parlamentit Evropian sot do të diskutojë për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Nga ky diskutim, ministrja e Integrimeve Evropiane Dhurata Hoxha, pret që të mos ketë befasi, por me shumicë të votave të miratohet heqja e vizave për kosovarët.

Hoxha, dje pas mbledhjes së këshillit ministror për integrime evropiane, u shpreh optimiste se do t’i marrin shumicën e votave, ani pse nuk pret që të jenë unanime.

“Nuk presim befasi, ka pasur takime veç e veç me secilin nga anëtarët e komitetit LIBE në Bruksel, të gjithë kanë premtuar votën e tyre. nuk është një votë unanime, është një votë me shumicë në këtë komitet dhe mund të themi, fatmirësisht ne e kemi këtë, kemi punuar shumë me deputetët që vijnë edhe nga grupimet e ndryshme politike që pastaj reflekton situatën edhe në Parlamentin Evropian”, u shpreh Hoxha.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400