Termopilet shqiptare: 12.000 ushtarë serbë të vrarë, dhe hakmarrja rrëqethëse mbi popullsinë civile (Video)

14:05 / E mërkure, 11 Janar 2017

 

TERMOPILET SHQIPTARE… Betejat e mëdha të 19120-ës ku ushtria serbe la mijëra të vrarë ballë luftëtarëve shqiptarë. Pastaj ndodhi Hakmarrja e tyre dhe masakrat rrëqethëse mbi popullsinë civile.

12.000 ushtarë serbë të vrarë. Lufta e vërtetë e pavarësisë. Lufta e Lumes!

Historia e krahinës së Lumës dhe luftës së saj kundër serbëve në fillim të shekullit të 20. Beteja e madhe e vitit 1912 ku ushtria serbe la mijëra të vrarë ndaj luftëtarëve shqiptarë në krahinën e Lumës në Kukës.

Një histori e panjohur për shumë shqiptarë që vjen përmes dëshmive rrënqethëse për masakrat e mëpasshme.

Pse ajo u mbyt për të mos u treguar dhe pse historia e Shqipërisë flet kaq pak për një ngjarje të tillë heroike e tragjike njëkohësisht.

Ndiqni të plotë dokumentarin “Termopilet Shqiptare…”

termopil2

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400