Termopilet shqiptare: 12.000 ushtarë serbë të vrarë, dhe hakmarrja rrëqethëse mbi popullsinë civile (Video)

14:05 / E mërkure, 11 Janar 2017

 

TERMOPILET SHQIPTARE… Betejat e mëdha të 19120-ës ku ushtria serbe la mijëra të vrarë ballë luftëtarëve shqiptarë. Pastaj ndodhi Hakmarrja e tyre dhe masakrat rrëqethëse mbi popullsinë civile.

12.000 ushtarë serbë të vrarë. Lufta e vërtetë e pavarësisë. Lufta e Lumes!

Historia e krahinës së Lumës dhe luftës së saj kundër serbëve në fillim të shekullit të 20. Beteja e madhe e vitit 1912 ku ushtria serbe la mijëra të vrarë ndaj luftëtarëve shqiptarë në krahinën e Lumës në Kukës.

Një histori e panjohur për shumë shqiptarë që vjen përmes dëshmive rrënqethëse për masakrat e mëpasshme.

Pse ajo u mbyt për të mos u treguar dhe pse historia e Shqipërisë flet kaq pak për një ngjarje të tillë heroike e tragjike njëkohësisht.

Ndiqni të plotë dokumentarin “Termopilet Shqiptare…”

termopil2

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400