Thaçi përkujton masakrën në Qyshk të Pejës

11:40 / E hëne, 14 Maj 2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka përkujtuar masakrën e Qyshkut të Pejës, të ndodhur 19 vjet më parë.

Përmes një postimi në Facebook, Thaçi thotë se sot, 44 civilët e pafajshëm të masakruar nga forcat ushtarake dhe policore serbe, kujtohen me dhimbe dhe krenari.

“Para 19 vjetësh, në Qyshk të Pejës, forcat ushtarake dhe policore serbe kryen një prej masakrave më monstruoze, duke vrarë 44 civilë të pafajshëm. Sot, të gjithë ata që humbën jetën në këtë masakër, i kujtojmë me dhimbje dhe krenari. Dëshmorët dhe martirët e rënë janë themel i lirisë dhe pavarësisë sonë. HTH”, ka shkruar Thaçi në Facebook.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400