Thaçi do të takohet me Merkelin në Berlin

14:40 / E enjte, 26 Prill 2018

 

 

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi përveç lëvdatave dhe urimeve që mori nga presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, ai e paralajmëroj shumë shpejt një vizitë në Berlin.

Thaçi tregoi se ka marrë ftesë nga kancelarja, Angela Merkel, për një vizitë në Berlin më 9 maj, pikërisht në ditën Evropës.

Në këtë takim me Merkel, përveç çështjeve bilaterale do të flitet edhe për dialogun për normalizimin e marrëdhënieve me Malin e Zi.

“Dhe me lejoni që të iu them se dialogu për normalizimin e marrëdhënieve ndërshtetërore ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, do të jetë një nga çështjet më të rëndësishme që do të diskutoj edhe në Berlin, në takimin me Kancelarën Gjermane, Merkel që do të ndodhë në një datë tepër simbolike, pikërisht me 9 Maj në Ditën e Evropës”, ka thënë Thaçi në konferencë për Media me presidentin Tusk.

Ditëve të shkuar edhe lider tjerë të rajonit kanë vizituar Berlinin. Mirëpo, Merkel duket se ka rezervuar një datë të veçantë për Thaçin, atë të ditës së Evropës

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400