Veriu i Kosovës dhe veriperëndimi i Maqedonisë cak i rekrutimit për në ISIS

17:02 / E mërkure, 11 Janar 2017

 

Instituti për Paqe në SHBA, në raportin më të ri të saj shkruan se tash e 15 vite me radhë në veri të Kosovës dhe në veriperëndim të Maqedonisë tentohet dhe financohet radikalizim, regrutim dhe tentim për mobilizim në rrjetet ekstremiste.

Sipas raportit, niveli i mobilizimit në Kosovë, por edhe në Bosnjë e Hercegovinë dhe në Maqedoni janë më të larta se ato të vendeve të Evropës Perëndimore. Shkupi konsiderohet si njëra nga pesë lokacionet e para në botë për nga numri dhe përpjestimi i luftëtarëve të huaj në ISIS, për kokë banori.

Në raport thuhet se pesë komuna që janë afër Kosovës, janë mjaftë të prekshme nga ekstremizmi i dhunshëm, kurse rrjetet udhëhiqen nga kuadro lokal që kanë ndikim nga Lindja e Mesme për të përhapur formë ultra-konzervative të fesë Islame.

Sa u përket arsyeve, raporti thotë se niveli i arsimit të këtyre luftëtarëve është i pamjaftueshëm ose formal

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400