Veseli: S’ka ndarje të Kosovës

13:50 / E enjte, 09 Gusht 2018

Kosova është një dhe nuk ka veri e jug. Nuk do të ketë ndarje të Kosovës asnjëherë dhe në dialog nuk do të jetë temë e diskutimit ndarja.

Këto komente i ka bërë sot në Mitrovicë kryetari i Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli, i cili së bashku me ministrat Hamza dhe Gashi vizituan Stadiumin olimpik ‘Adem Jashari’.

Ai premtoi se shpejt do të fillojë ndërtimi i të gjitha shtëpive të djegura në veri, duke thënë se secili qytetar, pavarësisht nacionalitetit, mund të jetojë lirshëm ku të dojë në Republikën e Kosovës.

“Veriu do të jetë gjithmonë i yni… Shumë shpejt, në bashkëpunim edhe me kryetarin Goran Rakiq do të fillojë ndërtimi i të gjitha shtëpive të cilat janë të djegura…Ajo që është si mesazh, çdo shtëpi e cila është djegur, çdo qytetar, kushdo ku të dojë ka me jetuar. Ky është vendi i Kosovës, shqiptarët dhe serbët ku të duan kanë me jetuar…Kosova është një dhe nuk ka veri e jug… Nuk do të ketë ndarje të Kosovës asnjëherë. Në dialog nuk do të jetë temë e diskutimit ndarja asnjëherë. Ne jemi duke komunikuar në mënyrë që komunitetet të integrohen sa më mirë në shtetin tonë, në Republikën e Kosovës”, tha ai.

Ai tha se sovraniteti i shtetit, integriteti, janë të pacenueshme dhe se shteti është i shenjtë dhe nuk është çështje e diskutimeve dhe deklaratave çështja e kufijve.

“Kosova do të shkojë në dialog, presim nga dialogu njohjen e shtetit tonë të pavarur dhe Sovran, anëtarësimin në OKB, ruajtja e partneritetitme SHBA-të dhe BE-në. Ky është qëllimi ynë. Çdo deklaratë tjetër, çdo qëllim tjetër, më tepër është lojë për me nxitë pasiguri, frikë dhe paqartësi, që më së paku i bën dobi Kosovës dhe qytetarëve të saj.

Kosova është një, Kosova është bashkë dhe le të largohen ëndrrat se Kosovën do ta ndajnë apo ta cenojnë në ndonjë aspekt”, ka thënë Veseli, transmeton kp.

Duke premtuar investime prej 10 milionë euro në stadiumin ‘Adem Jashari’, Veseli theksoi se Mitrovica, sporti dhe ekonomia, janë interesa strategjike të Kosovës. Sipas tij, dekada e re do të jetë dekada e sportit, ekonomisë, dekadë e integrimit të shtetit të pavarur dhe sovran të Kosovës në OKB dhe BE.

Ministri i Financave, Bedri Hamza, ka bërë të ditur se Qeveria e Kosovës do të vazhdojë me financim të fuqishëm të projekteve në Mitrovicë. Ai tha se këto investime do të ndikojnë në zhvillimin ekonomik, njëherësh edhe në përmirësimin e mirëqenies për qytetarët.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400