“Vrasjet dhe kidnapimet në mërgim, këta janë 69 patriotët kroatë të vrarë nga UDB-ja jugosllave”

10:44 / E mërkure, 14 Mars 2018


Nga UDB-a jugosllave prej vitit 1946-1989 janë vra ose kidnapue 69 patriot kroatë.

Aktivisti i dalluar shumëvjeçar nga diaspora, Xhafer Leci, ka publikuar një listë me të vrarët kroatë nga UDB-ja jugosllave, të cilën mund ta shihni më poshtë:

Të vrarë:

Viti Shteti Viktimat

Itali Ivo Protulipac
Austri Ilija Abramovic
Argjentinë Dinka Domaninovic
Argjentinë Rudolf Kantonci
Canada Mate Milicevic
Gjermani Joze Jelic, Mile Jelic, Vlado Murat, Andelko Pernar, Marijan Simundic, Petar Tominac
Austri Josip Krtalic
Australi Pero Covic

Fransë Nedjeljko Mrkonjic

Itali Ante Znaor

Gjermani Juro Kokic, Vid Maricic, Mile Rukavina, Kresimir Tolj, Hrvoje Ursa

Gjermani Mirko Curic, Nahid Kulenovic
Spanjë Vjekoslav (Maks) Luburic

Argjentinë Ivo Bogdan
Angli Maksim Krstulovic

Gjermani Mirko Simic

Suedi Mijo Lijic

Itali Rosemarie Bahoric, Stjepan Sevo, Tatjana Sevo
Gjermani Branko Jelic, Ivan Mihalic, Josip Senic

Gjermani Josip Buljan-Mikulic
Gjermani Mate Jozak
Austri Nikola Martinovic
Belgjikë Matko Bradaric

Danimarkë Vinko Eljuga

Gjermani Ivica Miosevic, Nikola Penava, Ilija Vucic

Suedi Stipe Mikulic

Francë Ivan Tuksor
Japan Jozo Orec
Gjermani Ivan Vucic

Fransë Bruno Busic
SHBA Krizan Brkic

Canada Cvitko Cicvaric, Goran Secer
SHBA Marijan Rudela, Zvonko Stimac

Gjermani Mirko Desker, Nikola Milicevic
Fransë Mate Kolic
Gjermani Petar Bilandzic, Ivo Furlic, Ivan Jurisic, Mladen Jurisic, Ante Kostic

Zvicër Stanko Nizic

Gjermania Stjepan Durekovic, Franjo Mikulic, Duro Zagajski, Milan Zupan
Gjermani Slavko Logaric
SHBA Franjo Masic
1987.Canada Damir Durekovic

Gjermani Ivan Hlevnjak

Gjermani Ante Dapic.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400