Vuçiq nga Samiti i BE-së falënderon Spanjën për qëndrimin e saj ndaj Kosovës

13:35 / E enjte, 17 Maj 2018

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq bisedoi sot në Sofje me ambasadorin e Spanjës në BE, Pablo Garcia.

 Ai ka falënderuar Spanjën për qëndrimin e saj ndaj Kosovës, transmeton lajmi.net.

Spanja është, i vetmi anëtar i Bashkimit Evropian, kryeministri i të cilës, Mariano Rajoy nuk po merr pjesë në samitin e BE-së – Ballkanin Perëndimor, por vendin po e përfaqëson ambasadorin Garcia.

Arsyeja e mungesës së Rajoy është Kosova. Kryeministri spanjoll kategorikisht refuzoi të ulen në të njëjtën tryezë me Hashim Thaçin apo ndonjë përfaqësuesi nga shteti i Kosovës.

Spanja është një nga pesë vendet e BE-së që nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës.

Rajoy qëndroi dje në Sofje, kur u takua me udhëheqës vendas dhe mori pjesë në mbrëmjen festive.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400