Zaev i bën thirrje maqedonasve të votojnë pro referendumit për emrin

15:42 / E enjte, 12 Korrik 2018

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka ftuar maqedonasit që të votojnë për të ardhmen e tyre dhe në këtë drejtim pro marrëveshjes për emrin e Maqedonisë të arritur pas dekadash me Greqinë, për çka ata pritet të japin votën në një referendum.

Zaev gjatë konferencës për media të cilën e ka mbajtur gjatë samitit të NATO-s në Londër, ku ka njoftuar për marrjen e ftesës për anëtarësim në NATO, është pyetur edhe rreth kundërshtimeve të marrëveshjes për emrin e ”Maqedonisë Veriore”, dhe referendumit për këtë.

Në përgjigjen dhënë para gazetarëve kryeministri maqedonas ka thënë se vota për referendumin është vota për të ardhmen e Maqedonisë dhe maqedonasve.

“Vetë ftesa, ecja përpara, vetë fillimi I datës për negociata me BE-në janë përmbushje të qëllimeve tona strategjike dhe të ëndrrave tona disa dekadëshe si komb, si Republikë e Maqedonisë. Unë jam i bindur se populli ynë i fuqishëm do ta mbështes këtë të ardhme pasi këtë e meritojmë si e ardhmja jonë. Jam i bindur se në hapat e ardhshëm të referendumit qytetarët do të dërgojnë mesazhin serioz për të ardhmen e tyre. Jam i bindur se qytetarët janë mbështetësit më të mëdhenj të të ardhmes së Maqedonisë në NATO dhe BE”, ka thënë Zaev.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400