Zgjidhen dy anëtarë të KPM-së, për një përsëritet konkursi

17:48 / E martë, 17 Prill 2018

 

 

Me votim të fshehtë deputetët zgjodhën dy anëtarë të Komisionit të Pavarur të Mediave, ndërsa për anëtarin e tretë përsëritet konkursi, ngase nuk mori votat e mjaftueshme.

Nga komuniteti shumicë anëtare e KPM-së u zgjodh Violeta Hyseni- Kelmendi, e cila mori 54 vota, ndërsa nga komuniteti serb u zgjodh Maja Sllaviq, e cila mori 58 vota. Konkursi për anëtarin e tretë nga komunitetet tjera duhet të përsëritet, ngase asnjëri nga kandidatët nuk mori votat e mjaftueshme.

Birol Urcan mori 36 vota, ndërsa Mejdin Salihi 25, kësisoji përsëritet konkursi.

Ndërsa kundër-kandidatët e të zgjedhurve që nuk fituan ishin, Shqipe Breznica me 28 vota, ndërsa Nenad Jashineviq mori 3 vota.

Përzgjedhja e tre anëtarëve të Komisionit të Pavarur të Mediave u bë nga 92 deputetë që morën pjesë në votim, ku 5 nga votat ishin të pavlefshme.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400