74 vite më parë, SHBA dhe Britania bombarduan Beogradin

10:15 / E martë, 17 Prill 2018

Në këtë ditë 74 vjet më parë, gjatë Luftës së Dytë Botërore, forcat aleate, të cilat përbëheshin nga SHBA dhe aviacionit britanik, bombarduan Beogradin dhe atë vetëm në ditët kur populli serb festonte pashkët.

Avionët kapën edhe njëherë civilët të papërgatitur. Bombardimi ishte rezultat i ndarjes përfundimtare të “Luftëaffe” të aviacionit gjerman, i cili nuk mund t’i rezistonte aleatëve: Shtetet e Bashkuara, BRSS dhe Mbretëria e Bashkuar.

Qielli i pambrojtur i territorit të kontrolluar nga forcat e Boshtit u mundësoi aleatëve të përgatisin terrenin për pastrimin e tokës, duke shkatërruar komunikimet, fortifikimet dhe burimet e logjistikës, raporton “Vestinet”, transmeton Periskopi.

Bomba goditi urën hekurudhore më 6 maj. Një stacion hekurudhor u godit dhe rreth 250 ushtarë gjermanë u vranë dhe një depo në Banovo Bërdo u shkatërrua.

Fabrikat Rogozarski, Ikarus, Dragon dhe Danubius në Zemun, rafineria në Çukaricë, si dhe aeroporti u shkatërruan. Përveç këtyre objekteve, ata goditën edhe ndërtesat ku jetonin civilët.

Bomba goditi 200 njerëz në tregun e Bailon. Një tjetër pajisje shpërthyese ra në spitalin e lindjes (sot një klinikë studentore në rrugën Krunska).
Numri i viktimave civile ishte i madh, më i lartë se në vitin 1941. Gjermanët llogarisnin se ishin rreth 1,600 të vdekur dhe rreth 5,000 të plagosur

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400