Acari në Evropë i ka marrë jetën 65 personave deri më tani

22:36 / E mërkure, 11 Janar 2017

 

Vala e të ftohtit që ka goditur prej një jave Evropën ka shënuar shtatë të vdekur në Bullgari, sipas një raportimi të bërë sot nga mediat lokale, që e çon bilancin e përgjithshëm në kontinentin evropian në 65 të vdekur.

Viktima e fundit e një serie të nisur më 6 janar me vdekjen e dy migrantëve irakianë në një stuhi dëbore, është një çift rreth të 50-tave, që vdiq dje nga helmimi me monoksid karboni shkaktuar nga një sobë druri me defekt, në një fshat në jug të vendit.

Ky bilanc i fundit çon në të paktën 65 numrin e personave të vdekur për shkak të të ftohtit në Evropë brenda një jave, ku rastet më të shumta janë regjistruar në Poloni, përcjell Atsh.

”Bullgaria, ku termometri u ndal në – 18 gradë Celsius në kryeqytetin Sofje, ka shënuar konsumimin më të lartë të energjisë elektrike dhe të gazit prej gati 20 vitesh”, njoftoi ministrja e Energjisë, Temenoujka Petkova.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400