Aeroplani i Malajzia u gjet në Google: U bë e qartë përse vendi i rënies është sekret!

00:19 / E martë, 20 Mars 2018

 

Inxhinieri australian Peter McMahon, i cili ka përvojë për çështje të hulumtimit të fatkeqësive, para pak kohësh vërtetuar se me ndihmën e “Google Earth” aplikacionit që ka gjetur pjesë të mbetura nga aeroplani i Malajzisë MH370, i cili u zhduk gjatë fluturimit në vitin 2014.

Sipas McMahon, pjesët e aeroplanit gjenden 16 kilometra në jug të ishullit Raund, i cili ndodhe 22.5 kilometra në veri të Mauritiusit, në një pjesë të oqeanit që nuk ishte kontrolluar më parë, transmetonte gazetametro.net

Në të gjitha pretendimet e tij, ai shkoi një hap më tej, duke thënë se beson që zyrtarët amerikanë refuzuan të kërkonin në këtë zonë.

 

 
Katër hetues amerikanë janë dërguar në Australi për të punuar në rastin “Malazia MH370”, por McMehon mendon së fshehin informacionin kyç.

Siç tha ai, informacioni u dërgua në Institutin Australian të Transportit dhe Sigurisë (ATSB) dhe ata nuk mund ta përjashtonin plotësisht mundësinë që ajo të ishte një aeroplan i humbur Malajzia.

Sipas të dhënave paraprake, avioni Malajzia MH370 ka rënë në Oqeanin Indian gjashtë orë pas ngritjes. Të 239 udhëtarët së bashku me anëtarët e ekuipazhit u zhdukën.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400