Afganistan: Talibanët vrasin 3 ushtarë

15:22 / E enjte, 24 Maj 2018

Zëdhënësi i ushtrisë rajonale Mohammad Anif Rezai ka bërë të ditur se talebanët kanë sulmuar një post ushtarak në provincën veriore Faryab të Afganistanit kështu duke vrarë tre ushtarë dhe duke plagosur gjashtë të tjerë.

Rezai tha se sulmi ndodhi në rrethin Shirin Tagab. Përforcimet janë dërguar, por nuk kanë arritur në vendin e ngjarjes për shkak të minave tokësore dhe se talebanët u kanë ndërprerë rrugën.

Ndër të tjera, Rezai shtoi se luftimet ende po vazhdojnë dhe se deri më tani pesë kryengritës janë vrarë dhe shtatë të tjerë janë plagosur.

Ende nuk ka marrë përgjegjësi askush për sulmin, por talebanët kanë arritur së fundmi sulmet e tyre ndaj trupave afgane dhe zyrtarëve qeveritarë, si pjesë e ofensivës së tyre të pranverës.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400