Çfarë po ndodhë me “Qendrën e spiunimit rus në Nish”?

14:51 / E martë, 17 Tetor 2017

 

Rusia ka kërkuar nga Serbia t’u japë status diplomatik personelit rus në qendrën e cila nga SHBA-të është besuar të jetë bazë spiunësh.

Konkluzionet rrjedhin nga komunikimet e presidencës serbe, në të cilat kabineti Aleksandar Vuçiq tha se Ambasadori rus Alexander Chepurin ka kërkuar një takim që sa më shpejtë të jetë e mundur për të zgjidhur statusin e qendrës humanitare ruso-serbe sepse qëllimi është funksionimi i saj.

Sipas AP, Moska ka mohuar në mënyrë të përsëritur se qendra shfrytëzohet për spiunim pasi sipas tyre ajo është qendër e cila ndihmon në raste fatkeqësisht në Nish duke demantuar lajmet se mund të bëhet një bazë për monitorimin e interesave të Kremlinit perëndimor në Ballkan, transmeton Indeksonline.

Gjithashtu kjo qendër përshkruhet si një rajon plot tension, në të cilën Rusia dëshiron të ushtrojë ndikimin e saj.

“Zyrtarët serbë thonë se së shpejti do të marrin një vendim për këtë qendër”, raporton AP.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400