Deklarata: Udhëheqësi i ISIS është gjallë

11:41 / E mërkure, 14 Shkurt 2018

Një zyrtar irakian tha se udhëheqësi i grupit militant Shteti Islamik, Abu Bakr al-Baghdadi, është gjallë dhe se po trajtohet në një spital në Siri, pasi është plagosur në një sulm ajror.

“Kemi informacione dhe dokumente të besueshme nga burime brenda organizatës terroriste se al-Baghdadi është gjallë dhe se po fshihet në rajonin Jazira, në verilindje të Sirisë”, tha shefi i inteligjencës së Irakut, Abu Ali al-Basri.

Shteti Islamik ka një prani të konsiderueshme në provincën Hasakeh të Sirisë, edhe pse ka humbur shumicën e kalifatit të vetëshpallur, i cili dikur ka mbuluar një të tretën e Irakut dhe Sirisë.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400