Deshën ta heqin nga tregu dynerin, ky është vendimi i Evropës

18:39 / E mërkure, 13 Dhjetor 2017

Parlamenti Evropian ka pasur sot para vetës një sfidë të madhe për të votuar.

Anëtarët për vetëm tre vota parandaluan një vendim, i cili do t’i kushtonte jo pak industrisë së mishit, shkruan The Guardian, transmeton Indeksonline. Nga 376 vota, 373 votuan pro, 272 ishin kundër dhe 30 abstenime.

Ky vendim është pritur shumë nga industria e donerëve, të cilët thonë se kanë nevojë për fosfate për të mbajtur mishin e ngrirë të lëngshëm, të butë dhe të shijshëm për ta konsumuar.

Kryetari i grupit EPP, Kristian Democrat i cili argumentoi vendimin e PE-së tha “Ne kemi ruajtur qebapin tuaj. Jeni të mirëseardhur”.

Socialistët dhe të gjelbrit argumentuan propozimin për të ndaluar shitjen e dynerëve, duke thënë se po ndikon keq në shëndet.

“Kjo është një ditë e trishtuar për të drejtat e konsumatorëve, të cilat janë shkelur”, tha Bart Staes.

Vendimin e sotëm një studim nga Agjencia Evropiane për Siguri në Ushqim (EFSA) që do të bëhet në vitin e ardhshëm mund ta rikthej atë në Parlament.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400