Erdogan dënon me burg të përjetshëm 104 persona

17:43 / E hëne, 21 Maj 2018

 

Një gjykatë turke në Izmir dënoi 104 persona me burg të përjetshëm, për shkak të pjesëmarrjes në grusht-shtetin e dështuar të vitit 2016, shkruajnë mediat turke.

Gjykata dënoi edhe 21 persona me nga 20 vjet burg për shkak të fyerjes së presidentit Recep Tayyip Erdogan dhe 31 persona me 10.5 vjet burg për anëtarësim në organizatën terroriste FETO.

Qeveria turke për grusht-shtetin e dështuar akuzon imamin Fetulah Gulen, i cili jeton në SHBA. Ai ka hedhur poshtë akuzat e Ankarasë zyrtare dhe ka dënuar grusht-shtetin e dështuar.

Ndryshe, që nga tentimi për puç në Turqi janë arrestuar 160.000 persona dhe nga puna janë larguar po aq njerëz.

Mbi 50.000 prej tyre formalisht janë akuzuar dhe presin gjykimin në burg.

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400