Erdogan planifikon të mbajë fushatë zgjedhore edhe në Europë

16:57 / E martë, 24 Prill 2018

 

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan tha sot se planifikon të mbajë tubime zgjedhore në Evropë muajin e ardhshëm, por nuk tregoi se në cilat shtete do t’i mbajë këto tubime.

Erdogan, gjatë një takimi të partisë së tij Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AKP) tha se këto tubime janë planifikuar të mbahen nëpër salla sportive.

“Në maj do të mbajmë takimet tona të para në sallat sportive në Ervopë. Të gjitha përgatitjet janë bërë. Tash për tash, nuk dua të tregoj se në cilat shtete do të mbajmë tubime”, tha Erdogan.

Vitin e kaluar, gjatë fushatës për referendum, Erdogan ishte përplasur me liderët evropianë, pasi partia AKP kishte mbajtur tubime zgjedhore në Evropë, ku jeton diaspora turke. Gjermania, Holanda dhe Austria kishin ndaluar këto tubime.

Javën e kaluar, Erdogan ka shpallur zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe presidenciale. Ato do të mbahen më 24 qershor.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400