Franca synon t’i ndalojë me ligj lajmet e rrejshme gjatë kohës së zgjedhjeve

20:37 / E mërkure, 14 Shkurt 2018

 

 

Franca është duke punuar për përgatitjen e një ligji kundër lajmeve të rreme (“Fake News”) gjatë fushatave zgjedhore.

Ministrja e Kulturës, Francoise Nyssen, ka zbuluar një pjesë esenciale të planit të legjislacionit të ri të shpallur më 4 janar nga presidenti francez, Emmanuel Macron gjatë një konference për shtyp, në fillim të vitit në pallatin e Elizesë.

”Ligji mbi besimin dhe besueshmërinë e informacionit” do të paraqitet në parlament nga partia ”La République En Marche”, përcjell Atsh.

Sidoqoftë, ai do të jetë i vlefshëm vetëm gjatë periudhës së fushatave zgjedhore, maksimumi deri në pesë javë përpara votimeve (legjislative, presidenciale), por zbatueshmëria mund të zgjatet edhe për zgjedhjet bashkiake dhe sektorin e shëndetit publik, në veçanti, në lidhje me vaksinat.

Ligji i ri francez kundër ” ‘Fake News” pritet në fund të majit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400