Francezi bën vetëvrasje në Mekë, në vendin e shenjtë mysliman (Video)

08:32 / E hëne, 11 Qershor 2018

Një njeri i lindur në Evropë kreu vetëvrasje në Xhaminë e Madhe në Mekë, në afërsi të Qabes, faltorja më e shenjtë e Islamit.

Francezi u hodh nga çatia e Xhamisë së Madhe në Mekë, Arabinë Saudite, sipas zyrtarëve saudit dhe francez të shtunën.

Ministria e jashtme franceze konfirmoi shtetësinë e viktimës në AFP, por nuk dha detaje të mëtejshme.

Trupi u transportua në spital, me një hetim që po zhvillohej “për të përcaktuar identitetin e viktimës, çfarë çoi në akt dhe si ai ishte në gjendje ta kryente pavarësisht ekzistencës së një gardhit metalik”, raportoi PS.

Ky nuk është vetëvrasja e parë në vendin më të shenjtë të Islamit. Në vitin 2011, një njeri bëri vetëvrasje në një mënyrë të saktë të njëjtë, dokumentuar në një video në YouTube.

Vitin e kaluar, një njeri saudit u përpoq të vinte në zjarr në vendin e shenjtë, përpara Qabes, por u ndalua nga siguria. Çdo vit, miliona myslimanë nga mbarë bota kryejnë pelegrinazhin fetar – një hadith – në Mekë, si dhe në Medinë, vendi i dytë më i shenjtë i Islamit, në Arabinë Saudite perëndimore.

PARALAJMËRIM: Videoja e mëposhtme është grafike dhe mund të jetë e ndjeshme.

 

 

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Të fundit
Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400