Gjermania vazhdon t’iu shesë armë Arabisë Saudite dhe Egjiptit për qindra miliona euro

12:41 / E martë, 14 Nëntor 2017

 

Qeveria gjermane ka tërhequr kritika për eksportin e armëve konvencionale për qindra miliona euro Arabisë Saudite dhe Egjiptit. Një ligjvënës i opozitës e ka quajtur tregtinë e armëve “të dënueshme”.

Qeveria gjermane miratoi afro 450 milionë euro (526 milionë dollarë) të eksporteve të armëve drejt Arabisë Saudite dhe Egjiptit në tremujorin e tretë të vitit 2017.

Infographic - Weapons exports in English

Ministria gjermane e çështjeve ekonomike zbuloi numrat pasi një deputeti nga një parti e majtë e opozitës, Stefan Liebich, kërkoi informacionin, sipas të përditshmes gjermane “Süddeutsche Zeitung”.

Vetëm Egjipti pagoi rreth 300 milionë euro, duke e bërë atë destinacionin numër një të eksportit për armët gjermane, raporton “Deutsche Ëelle”, transmeton Periskopi.

Arabia Saudite ka dorëzuar rreth 150 milionë euro. Në krahasim, Riad importoi armë gjermane për 41 milionë euro në tremujorin e tretë të vitit 2016.

Shpalosja e ministrisë nuk dha detaje mbi llojet e armëve të eksportuara

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2018 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400