Gjobë për prindërit fëmijët e të cilëve pinë alkool

00:56 / E enjte, 26 Prill 2018

 

 

Një komitet kongresi ka rekomanduar masa të reja për të luftuar problemin e pirjes të personave nën moshën e përcaktuar, një praktikë e njohur si botellon (shishe e madhe).

Raporti i Komitetit të Përzier për Problemet e Drogës do të shërbejë si bazë për ligjin e ardhshëm që mbulon edhe alkoolin, dhe tani ka kaluar tek Ministria e Shëndetësisë, transmeton portali arbresh.info.

Dokumenti i ri propozon që ligji i ardhshëm përfshin një sistem gjobash për pirësit nën moshë dhe familjet e tyre. Sipas dokumentit, këto dënime duhet “të përforcojnë mekanizmat ekzistuese ndëshkuese dhe të orientohen drejt arsimit”.

“Nëse, sidoqoftë, prindërit janë neglizhent dhe ekziston” rrezik i dukshëm për të miturin “, duhet të zbatohen ligjet ekzistuese për mbrojtjen e të miturve.

Por Tania Sánchez, nga partia anti-shtrënguese Podemos, tha se jo vetëm të dënohen prindërit por ka propozuar këshillim familjar për të trajtuar problemin e konsumit të alkoolit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara © 2019 - Gazeta Infopress

Foto Lajm

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren për qëllime komerciale, pa miratimin e grupit medial. Çdo kopjim dhe publikim i paautorizuar paraqet shkelje të të drejtave të autorit dhe të pronës intelektuale dhe si i tillë sanksionohet me dispozitat ligjore në fuqi.

E-Mail: [email protected], Tel: +386 49 102 742, +377 44 587 400